Συμμετοχή στο διαγωνισμό CanSat

cansat-logo-white

Το τμήμα ρομποτικής του ΕΠΑΛ Κω, έχει προκριθεί και συμμετέχει στην επόμενη φάση του πανελλήνιου διαγωνισμού διαστημικής που υλοποιείται από τη SPIN – Space Innovation με το συντονισμό του ESERO GREECE.

Οι συμμετέχοντες αναλαμβάνουν να σχεδιάσουν και να κατασκευάσουν έναν εκπαιδευτικό δορυφόρο, σε μέγεθος κουτιού αναψυκτικού, ο οποίος εκτελεί μία διαστημική αποστολή που οι ίδιοι οραματίστηκαν. Ο δορυφόρος εκτοξεύεται, σε υψόμετρο 1 χιλιομέτρου, ενσωματωμένος σε έναν πύραυλο που κατασκευάστηκε από τη SPIN και στη συνέχεια αποδεσμεύεται από αυτόν. Μετά την αποδεύσμευσή του από τον πύραυλο, ο δορυφόρος προσγειώνεται με ασφάλεια με τη χρήση αλεξίπτωτου, εκτελώντας την αποστολή που έχει επιλέξει η ομάδα.

As_small_as_a_soda_can_pillars

Ο διαγωνισμός διαρκεί 8 μήνες από την προκήρυξή του και έχει δύο κατηγορίες, μία για μαθητές λυκείου και μία για φοιτητές. Η νικητήρια μαθητική ομάδα προκρίνεται άμεσα στον ευρωπαϊκό διαγωνισμό CanSats in Europe, που διοργανώνεται από τον ESA.

Ο υπεύθυνος καθηγητής Αλέξανδρος Ιωαννίδης, και οι συμμετέχοντες καθηγητές Μωραΐτου Μαρίνα και Πετρίδης Παναγιώτης.