Παγκόσμια ημέρα κατά του AIDS

Aids2

Μια πρωτότυπη και ξεχωριστή εκδήλωση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης, διοργάνωσαν σήμερα το πρωί στο σχολείο τους τα παιδιά του ΕΠΑΛ Κω, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα κατά του AIDS.

Την αρχική ιδέα είχαν δύο μαθήτριες του σχολείου η Μαρία Μάμμη και η Κατερίνα Λαμάι και με την βοήθεια των καθηγητριών τους: Ευδοκίας Χατζηδάκη και Ελένης Σταυριανού διοργάνωσαν μια πολύ ενδιαφέρουσα εκδήλωση – παρουσίαση του θέματος.

Ειδικότερα για την μάστιγα του Aids και την τοπική πραγματικότητα μίλησαν και απάντησαν στις πολύ ενδιαφέρουσες ερωτήσεις των παιδιών, η Διευθύντρια του τμήματος Αιμοδοσίας στο Νοσοκομείο Κω, ιατρός – Αιματολόγος κ. Διονυσία Διονυσοπούλου και η Δντρια της Νοσηλευτικής κλινικής του Νοσοκομείου Κω κ. Όλγα Ιωαννίδου.

Την παρουσίαση της εκδήλωσης έκανε η μαθήτρια Μαρία Μάμμηκαι οι μαθητές/τριες του σχολείου:

Κατερίνα Λαμάι

Κωνσταντίνα Γκρανατίρ

Γαβριέλλα Χαμίτι

Μάριος Μάλε

Γρηγόρης Κοκοτσής

και Δημήτρης Κώστογλου

Στην συνέχεια πραγματοποιήθηκαν διάφορες δραστηριότητες στην αυλή του σχολείου με το ίδιο θέμα

Aids4

Aids3