Διεθνές Ιπποκράτειο Ίδρυμα της Κω

2

Ένα εκπαιδευτικό ταξίδι στο Διεθνές Ιπποκράτειο Ίδρυμα της Κω!

Την Παρασκευή 19/04/24 οι μαθητές/τριες της Β ΄Λυκείου του τομέα  Βρεφονηπιοκόμων &  του τομέα Γεωπονίας, Διατροφής και Περιβάλλοντος  του  1Ο  ΕΠΑΛ Κω,  με την συνοδεία των εκπαιδευτικών Α. Γεωργιλαδάκη, Α. Καλιτσοπούλου, Μ. Νικολαΐδου  συμμετείχαν  σε εκπαιδευτική επίσκεψη – δραστηριότητα  στο Διεθνές Ιπποκράτειο Ίδρυμα της Κω.

20240419_130010

4

3

Ξεναγήθηκαν στους χώρους του Ιδρύματος και ενημερώθηκαν  για τις φιλοσοφικές και επιστημονικές αρχές πάνω στις οποίες βασίστηκε η σκέψη του Ιπποκράτη, που  ακόμη και σήμερα σε όλο τον κόσμο τον θεωρούν «πατέρα της Ιατρικής».

Οι μαθητές/τριες  με έναν μοναδικό τρόπο  μυήθηκαν  στις αρχές και τις αξίες της διατροφής και της γυμναστικής σύμφωνα με τον Ιπποκράτη.

Ακολούθησε αναγνώριση δέντρων – φυτών – βοτάνων τα οποία χρησιμοποιούσε ο Ιπποκράτης για την εφαρμογή της Ιατρικής, γιατί πίστευε βαθιά στη δύναμη της φύσης. Από τα 256, περίπου, φυτά που χρησιμοποιούσε, αρκετά αποτελούν τη βάση ακόμα και σύγχρονων φαρμάκων.

9

Ευχαριστούμε τον κ. Διακογιάννη για την ξενάγηση στους  χώρους του Ιδρύματος.