Βραχόκηπος – Ανθοφόρα φυτά – Δενδροφύτευση

Την Δευτέρα  16 Οκτωβρίου 2023  παραδόθηκαν στον Τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος του 1ου ΕΠΑΛ ΚΩ όλα τα υλικά που είναι απαραίτητα  για το ξεκίνημα του τομέα.

Αρχικά θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την Δημοτική Αρχή καθώς και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 1ο  ΕΠΑΛ  Κω καθώς στέκονται δίπλα μας, όπως ακριβώς μας είχαν υποσχεθεί από την πρώτη μέρα που ήρθαμε στο σχολείο , σε όλες τις ανάγκες του τομέα.

Εικόνα1

Στον εξωτερικό χώρο του σχολείου πραγματοποιούνται ασκήσεις πεδίου στον οποίο οι μαθητές εφαρμόζουν πρακτικά τις θεωρητικές γνώσεις και τεχνικές σε ότι αφορά στο γνωστικό αντικείμενο της

• Αρχιτεκτονικής τοπίου,
  • Ανθοκηπευτικών καλλιεργειών

Ξεκινήσαμε με την κατασκευή βραχόκηπου. Αρχικά ο χώρος καθαρίστηκε.

Εικόνα1

Τοποθετήθηκαν πέτρες για την οριοθέτηση του βραχόκηπου και στην συνέχεια γεωύφασμα για να αποτραπεί η εμφάνιση ζιζανίων που ως γνωστό ’’ φυτρώνουν εκεί που δεν τα σπέρνεις’’.

nea

Ακολούθησε η φύτευση των φυτών και η διακόσμηση του βραχόκηπου με βότσαλα.

Εικόνα4

Εικόνα3

Ομορφύναμε τις  γωνιές της αυλής του σχολείου μας.

εικ1

εικ2

Τέλος προχωρήσαμε στην φύτευση οπωροφόρων δέντρων στον αύλειο χώρο του σχολείου.

εικ3