Πάρκο τσέπης

Στα πλαίσια της Ζώνης Δημιουργικών  Δραστηριοτήτων , οι μαθητές της Α΄ τάξης υπό  την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών  Μ. Νικολαΐδου  & Σ. Τζαβάρα, προχώρησαν στην δημιουργία ενός mini πάρκου τσέπης στην αυλή του σχολείουπου προορίζεται  για χαλάρωση, απόλαυση, μάθηση και προώθηση μιας ισχυρότερης σχολικής κοινότητας.

Οι μαθητές  συμμετείχαν  στην κατασκευή και το σχεδιασμό του τοπίου , κατασκευάζοντας παγκάκια από παλέτες και φυτεύοντας  ανθοφόρα δένδρα και φυτά.

Ονειρευόμαστε ένα πράσινο σχολείο και το  πάρκο τσέπης βοηθά το περιβάλλον και ειδικότερα το αστικό περιβάλλον, γιατί συνιστά ένα εργαλείο για την ανάσχεση της κλιματικής αλλαγής, αλλά κυρίως για την προσαρμογή του ανθρώπου σ’ αυτή.

Στόχος μας η συνειδητοποίηση της αξίας  των πάρκων τσέπης και η υιοθέτηση ως αυριανοί  ενεργοί πολίτες αστικών πάρκων τσέπης.