Δημιουργία φθινοπωρινού λαχανόκηπου στο σχολείο

Οι μαθητές της Β΄ τάξης του τομέα Γεωπονίας,Τροφίμων και Περιβάλλοντος στα πλαίσια του εργαστηριακού μαθήματος  της Φυτικής Παραγωγής, προχώρησαν μαζί με την εκπαιδευτικό  κ. Νικολαϊδου Μάρθα, στην κατασκευή φθινοπωρινού λαχανόκηπου στο χώρο του σχολείου. Με μεγάλο ενθουσιασμό φύτεψαν μαρούλια, μπρόκολα, παντζάρι, σπανάκι,  ρόκα, σέλινο. Ομαδικό πνεύμα και συνεργασία. Παρέχοντας  τις απαραίτητες καλλιεργητικές φροντίδες  είχαν την χαρά να συλλέξουν τους καρπούς των προσπαθειών τους  και συνεχίζουμε…..

photo2photo1

Εν αναμονή του θερμοκηπίου μας, οι μαθητές ασχολήθηκαν με την φύτευση σπορόφυτων λαχανικών  τα οποία και θα μεταφυτέψουν στο χώρο του θερμοκηπίου.

photo 6

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων  που είναι πάντα δίπλα μας προκειμένου να επιτευχθούν τα σχέδιά μας!!!!!